Hakkımızda

SEFERİ ZEYTİNYAĞI

“SLOW OLIVE”

BUTİK ZEYTİNYAĞI

  Seferi Zeytinyağı,  “Yavaş Şehir” Seferihisar’da  zeytin gelişmiş eğimli zeytinliklerde azami insan gücü ve üretiminin doğallığını bozmayacak teknolojik destek ile geleneksel yöntemleri harmanlayarak üretim yapmaktadır.

“Hayatın Tadına Varmak” için her aşamada hızlı değil, doğal üretim felsefesiyle ağaçlarımızın bakımını ve hasatını yapıyoruz.

Doğanın düzenine uyum sağlayarak, en doğal zeytinyağlarını sizler için özenle dolduruyoruz.

 

 

NEDEN SEFERİ ZEYTİNYAĞI ?

 Zeytinliğimizdeki ağaçlar, Seferihisar’ın dağ köyleri olan Gödence ve Gölcük köylerinde  bulunmaktadır. “SEFERİ ” ismi de buradan geliyor. Seferihisar’dan yola çıkıp markamıza “SEFERİ ZEYTİNYAĞI” ismini verdik.

 En kaliteli zeytinyağını üretmek bizim için bir hedef değil yolculuktur. Hedeflerimiz için seferiyiz.

 Butik bir işletme olmamızın sağladığı en önemli avantaj da, aynı coğrafyada birbirine yakın benzer coğrafik özelliklere ve ağaçlara sahip ayni sahip zeytinyağı bahçelerinde sınırılı üretim yapılmaktadır.

 Tamamı kendi bahçemizden elde edilen zeytinyağı, başka bölgelerden gelen farklı karakter ve kalitedeki yağlarla karıştırılmamamaktadır. Böylelikle, zeytin için özel mikro kliması olan Gödence ve Gölcük köylerine özel çok belirgin bir aromaya sahip olup, kolayca ayırt edilebilir.

 Zeytinliğimizdeki ağaçlar da heniz delicelerden aşılanan genç fidanlar yuzlerce yıllık kadim ağaçlarlarca biraradadır. Bahçelerin tamamı, “Delice” denen, yabani şekilde yetişen zeytin ağaçlarının aşılanması ile büyümüşlerdir. Özellikle olgun ağaçların meyvasından elde edilen zeytinyağı daha lezzetlidir. Odunsu yavan bir tat yerine, meyvemsi tadı, boğazı saran kıvamlı dokusu vardır.

 Zeytinliklerimizdeki ağaçlar Güney Ege’nin hâkim zeytin türü olan Memecik’dir.  Ülkemize özgü çeşitler arasında yüksek meyvemsiliği, antioksidan içeriği ve dayanıklılığı ile tanınan bir tür. Prestijli uluslararası kalite yarışmalarından ülkemize son yıllarda gelen çok sayıda ödül, Memecik türü zeytinlerden üretilen yağlarla elde edildi.

5 ADIMDA DOĞAL ZEYTİNYAĞI

 

Zeytin ağaçlarımızın bakımı ve hasatı sırasında doğallığından ödün vermemek adına özenle çalışıyoruz. Bu yüzden “İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasına” sahibiz. Zeytinliklerimizde, kimyasal gübre kullanılmaz, yalnızca izin verilen belirli doğal gübreler ve ilaçlar kullanılır. Bakım, budama, atıkların yönetimi, işçilerin hijyen ve çalışma koşulları gibi birçok faktör yüksek standartlarda sıkı ve düzenli denetime tabidir.

ERKEN HASAT

Hasat zamanı bizim için yılın en zevkli zamanıdır. Seferi Zeytinyağı erken hasat edilir.

Böylece zeytinyağı içerisindeki şifalı besin öğelerinin en yüksek miktarda olduğu zamanda toplanarak,

bu şifalı besinden en yüksek oranda faydalanılması amaçlanır. Erken hasatta bir litre yağ elde etmek için

gereken zeytin miktarı, olgun zeytinlerden yaklaşık 70% ila 100% daha fazladır.

HİJYENİK ÜRETİM & DÜŞÜK ASİT ORANI

Son teknoloji ile donatılmış, hijyenik tesislerde kontüni sistem ile sıkım işlemi yapılır. Bu sistem zeytin hamurunun hava ile temasını en aza indirerek yağ içerisindeki antioksidanların özelliğini korumasını sağlar ve geleneksel taş baskı yönteminden çok daha hijyeniktir.

Toplanan zeytinler uygun koşullarda, aynı gün içinde fabrikaya ulaştırılır ve 24 saatten daha kısa bir sürede sıkıma girer. Bu da zeytinyağının yüksek kalitesini ve düşük asit oranını korumak için önemlidir.

SOĞUK SIKIM

Seferi Zeytinyagı soğuk sıkım yapılarak elde edilir ve ısı ile bozulan faydalı bileşenlerin bir kayba uğramadan zeytinyağı içerisinde kalmasına olanak verir. Aslında bu bir meyvesuyu sıkma işlemidir.

Filtresiz Zeytinyağı

Seferi Zeytinyağı, hava almayan inox (paslanmaz çelik) tanklarda dinlendirilir ve tortunun dibe çökmesi beklenir. Ayrıca bir filtreleme işlemi yapılmaz, filtresizdir. Bu da yine daha işlenmesi demek olduğundan, yağın kendine has aroması korunmuş olur. Bu şekilde şişelenen ve tenekelere doldurulan yağın dibinde zamanla tortu oluşabilir, ve tamamen doğaldır. Ancak bu tortuların yağın tadına etki etmemesi için, paket açıldıktan sonra 2-3 ay içinde tüketilmesi veya posanın yağdan ayrılması tavsiye edilir.

ZEYTİNYAĞI NASIL SAKLANMALI?

Zeytinyağının raf ömrü doğru saklama koşullarında 2 yıldır. Zeytinyağı ısı ve ışıktan uzak ortamda, hava almadan saklandığında tazeliğini 2 yıl korur.